O sochách

DřevoAtelier Eschler
Často se mě lidé ptají z jakého dřeva sochy jsou. Používám dub, borovici, někdy ořech pro svoji krásnou kresbu. Nejraději však mám lípu. Má nádherné vyzařování které lidi spojuje.  Za starých časů lidé k sobě měli blíž a  sedávali  pod lipou a povídali si.  Nyní se sobě vzdalují. Je dobře pro život rodiny když máte doma něco z lípy.  Lípa má však schopnost  sbližování lidských srdcí.  Ne náhodou je to náš národní strom.          


Čas
Jak dlouho dělám sochu.  Je tam hodně proměnných ale většinou je to tak asi tři týdny.  Když je to sousoší nebo hodně detailů tak i dvojnásobně.  V ateliéru rychle ubíhá čas.  Najednou už je večer.  Mám rád, když některé detaily jsou  jemně zpracovány.  

Tvar
K vzniku sochy jsou dva protichůdné přístupy.  Jeden technicistně-racionální kdy se dopředu rozkreslí každý detail  případně ještě udělá model.  Bohužel  taková to socha potom už nemá tu sílu.  Někdy se potom stane že vizi vyplýtváte na papíře a v soše už není.

Opačný přístup je naopak intuitivní,  ten je mi bližší, kdy se návrh dělá jen základní skica ze dvou úhlů pohledu.  Socha potom vzniká více pocitově  a v závislosti na kresbě a vadách  dřeva.  

Barva
Člověk se v průběhu života mění.  Dnes nějak víc vnímám světla kolem sebe a moje sochy mají taky rády barevnost.  Používám většinou  vosky  s patinovanou olejovou polychromií.   Dřeva výrazně barevná již svojí podstatou nechávám přírodním stavu s olejovým povrchem který zvýrazní kresbu.

Objednávka
Pokud máte nějakou představu stačí ji jen rámcově popsat - Co by to mělo být, velikost, barevnost. Pokud máte vybraný určitý prostor není  od věci poslat i fotografii prostředí.  Nebo se domluvit a přijel bych se podívat přímo na místo.


Průběh objednávky. 
Po vyjasnění představy o čm by socha měly být. 
Většinou tak do dvou týdnů pošlu návrhy. Většinou dvě až  čtyři varianty.
Často  z těchto návrhů ještě vzniknou další následné návrhy.
Po výběru vám zkalkuluji cenu  a předpokládaný termín dodání.
Obvykle se dává asi 50% záloha.  
A dál už se můžeme těšit co krásného se nám to zrodí z dřeva lipového.